Choć kilka sieci handlowych zarzekało się,że w kwietniu cen nie podniesie, to jednak według danych GUS ceny artykułówspożywczych w kwietniu były o 2,1% wyższe niż w marcu oraz o 1,9% wyższe niżrok temu. Niemniej jednak wciąż jest to wyraźnie mniej, niż gdyby VATzostał w całości przerzucony na konsumentów. Tak się zapewne stanie w ciągunajbliższych paru miesięcy. — Obecny rozpęd cen nadal uznać należy za podwyższony. Perspektywa dalszego odradzania się konsumpcji zwiastuje podwyższoną presję popytu na ceny, m.in.

Bankier na skróty

Podczas obliczeń możesz skorzystać z porównania wartości dóbr dla różnych okresów. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków. Pierwszy wykres pokazuje średnioroczną inflację za okresy od 1 do 40 lat. Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy. Przygotowane wykresy pokazują średnioroczną inflację za 5-io i 10-letnie przedziały czasu – prezentowane w sposób „kroczący” na osi czasu.

Inflacja w Polsce – prognozy na 2022 rok

Szacujemy, że w samym lipcu ceny energii wzrosną o ok. 15 proc. – co podbije inflację o ponad 2 pkt. Dotkliwość wzrostu cen rekompensowana będzie przez wypłatę bonu energetycznego. Ten będzie wypłacany KIA grupy wypowiadają się przeciwko proponowanej skróconej sesji w zależności od wielkości oraz dochodu gospodarstwa domowego». Eksperci zwrócili uwagę, że nie brano pod uwagę konsekwencji w postaci wzrostu cen importu, przekładającego się na wzrost cen krajowych.

Japoński bank zdecydował o stopach procentowych. Jen krwawi

  1. To o niej kilka dni temu mówił prezes NBP Adam Glapiński i uzależniał od jej spadku oraz stabilizacji na niższych poziomach kwestię przyszłych obniżek stóp procentowych w Polsce.
  2. Choć inflacja konsumencka wzrosła w kwietniu, inflacja bazowa spadła.
  3. Niemniej jednak wciąż jest to wyraźnie mniej, niż gdyby VATzostał w całości przerzucony na konsumentów.
  4. – co podbije inflację o ponad 2 pkt.

Wciąż bardzo szybki był wzrost cen usług, które średnio były aż o 6,2%droższe niż rok wcześniej. Dla porównania, towary podrożały tylko o 1,1%. Eksperci pozostają zgodni, że stopy procentowe w Polsce będą rosły. To 3,0 proc., a scenariusze zawierają się między 2,5 proc.

Kolejny rekord inflacji. Ceny pędzą coraz szybciej

Przypomniano, że od początku roku, w każdym comiesięcznym badaniu niemal 90 proc. Ankietowanych przedstawicieli gospodarstw domowych uważa, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosły, z czego blisko jedna trzecia sądzi, że będą one rosły szybciej niż dotychczas. Podobne nastroje dominują wśród przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw sektora przemysłowego. Przewaga odsetka firm planujących w najbliższym czasie podnosić ceny nad odsetkiem firm zamierzających je obniżyć przekracza 20 proc. Kalkulator służy do obliczenia rzeczywistej wartości dóbr z uwzględnieniem stawki inflacji w danym roku. Kalkulator umożliwia też obliczenie prognozowanej inflacji na podstawie wpisanej przez użytkownika wartości inflacji.Wartość dóbr to wartość zadeklarowanej kwoty z uwzględnieniem wartości inflacji we wskazanym okresie.

Podobnie można ‘postąpić’ z inflacją. Znając łączną wartość inflacji za okres N lat można wyliczyć średnioroczną inflację. «Liderami planowanych podwyżek są firmy z branży energetycznej i producenci dóbr pośrednich» – wskazano. Kalkulator dokonuje obliczeń dla inflacji od 1995 roku. Stąd na poniższym wykresie wizualizacja średniorocznej inflacji za okres od 1-25 lat. O tym jak poprawnie obliczyć wyniki średniorocznej inflacji za N lat – przeczytasz na tej stronie.

Z ankiety wynika, że 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa zawiera się między 2,5 proc. Dla porównania we wrześniowej ankiecie ekonomiści wskazywali, że inflacja w 2022 r. Będzie mieścić się w przedziale 3,7-5,1 proc. Te dodatkowe dochody z założenia trafiły do grup, w których skrajna skłonność do konsumpcji jest bliska 1, co praktycznie oznacza, że każda dodatkowa złotówka jest przeznaczana na konsumpcję a nie na oszczędności. Do tych ostatnich skutecznie zniechęcały ujemne (po uwzględnieniu inflacji) stopy procentowe, oferowane na lokatach bankowych. Jak podsumowują, ta sekwencja wydarzeń i decyzji zarówno banku centralnego, jak i rządu prowadziła nieuchronnie do uruchomienia spirali inflacyjnej zarówno tej o charakterze popytowym jak kosztowym.

Presja na wzrost cen jest w ostatnim okresie szczególnie silna w Europie Środkowej, na co podwyżkami stóp procentowych reagowały banki centralne Czech i Węgier. Inflacja we wrześniu wyniosła 5,9 proc. To oznacza nowy 20-letni rekord dynamiki cen konsumpcyjnych w Polsce. Już wcześniej wstępny odczyt inflacji, wynoszący 5,8 proc., wywołał wśród ekonomistów obawy, że jeszcze przed końcem roku ceny będą rosły nawet w tempie 7 proc.

Ostatni raz wyższa inflacja była w marcu 1997 r. Indeks cen towarów wzrósł o 16,8 proc. Inflacja CPI w Polsce wyniosła średnio 11,8 proc.

Pomimo zdecydowanego umocnienia złotego wycieczki zagranicznekosztowały niemal 20% więcej niż rok temu. Ceny usług finansowych poszły w góręo 13,1%, usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego o 12,4%, ausługi szpitalne podrożały o 11,8%. Blisko 10% więcej musieliśmy też płacić zaubezpieczenia, zaopatrzenie w wodę, edukację, usługi stomatologiczne orazlekarskie czy za wywóz ścieków. Treści zamieszczone w serwisie udostępniamy bezpłatnie.

Historia przeciwdziałania hiperinflacji w Polsce ma dwa szczególne momenty, w których gospodarka kraju znalazła się przez nią na skraju bankructwa. XX wieku oraz w latach 1989–1990[10]. Inflacja ogółem, również w dużym stopniu na efektach bazy, ale i wraz ze stopniowym powrotem rynkowych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, podniesie się do około 5,5 proc. Z kolei zestawienie „inflacyjnych hitów” wiosny 2024zdominowały usługi.

Aż o 9,0% wyższe niż w kwietniu 2023 roku były dobra związanez edukacją. Cenniki w restauracjach i hotelach poszły w górę o 8,3%, a wrekreacji i kulturze o 4,5%. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowychzostały podniesione o 4,6%, co „zawdzięczamy” przede wszystkim styczniowejpodwyżce akcyzy. „Inne towary i Brokerzy Firma TradersHome usługi” przez poprzednie 12 miesięcy podrożałyśrednio o 5,1%. W kategorii „zdrowie” GUS odnotował podwyżki przeciętnie o3,9%. Ponieważ w latach przed 1997 mieliśmy bardzo wysoką inflację, a w roku 1989 hiperinflację na poziomie 640% stąd przygotowałem ‘skrócony’ wykres – który nie cofa nas dalej niż do 1997 roku.

Dodatkowo wygasną efekty wysokiej bazy porównawczej zubiegłego roku. Przypomnijmy tylko, że jeszcze wiosną ’23 roczna dynamika CPIsięgała 13-16%, a w kolejnych miesiącach uległa bardzo silnemu obniżeniu (zmiesięcznymi przyrostami w okolicach zera). Ponadto po kwietniu w gospodarce prawdopodobniezaczniemy obserwować coraz silniejszą presję popytową wynikającąz wysokiej dynamiki płac (zwłaszcza w sektorze publicznym) przy wciążbardzo niskim bezrobociu. W porównaniu do marca roczna dynamika CPI przyspieszyła z2,0% do 2,4%, co było wynikiem zgodnym z oczekiwaniami ekonomistów. Wśród tychostatnich panuje konsensus, że kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrostinflacji CPI.

Przeraża ekonomistów, przedsiębiorców i gospodarstwa domowe. Ale w historii Polski bywało o wiele gorzej. Najwyższa inflacja w Polsce notowana była w okresie transformacji w latach 90-tych XX wieku. W tym czasie ceny rosły w tempie ponad 1000 proc.

Tymczasem wprowadzenie przez rząd w 2020 r. Podwyżek szeregu cen regulowanych na usługi oraz wprowadzanie lub podwyższanie podatków bezpośrednio prowadziło do drastycznego wzrostu kosztów działalności gospodarczej u przedsiębiorców. To przełożyło się na wzrost cen producentów (PPI) w drugiej połowie 2020 r., a przy odradzającym się po zakończeniu lockdownów popycie, musiało to spowodować wzrost cen konsumpcyjnych. Z podwyższoną inflacją zmagają się gospodarki z większości regionów świata, w tym największa na świecie amerykańska, do czego przyczyniają się m.in. Wzrost cen surowców, zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz silne popandemiczne ożywienie.

Warto śledzić jaka będzie prognoza inflacji 2024, jednocześnie pamiętając, że są to dane szacunkowe i w rzeczywistości mogą odbiegać od realnego scenariusza. W porównaniu do marca 2024 roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 2,1 proc.. W ciągu roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9 proc..

Korzystanie z treści opublikowanych w serwisie podatki.gov.pl, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa Finansów. Treści znaczone w serwisie jako treści będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Czytając artykuł należy zwrócić uwagę na datę publikacji i ostatniej aktualizacji treści. W inwestowaniu i innych dziedzinach branży finansowej często pokazuje się średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji.

Rok do roku, osiągając maksymalny odczyt 1183,1 proc. W lipcu 2014 r., po raz pierwszy od czasu transformacji systemowej, Główny Urząd Statystyczny odnotował deflację – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,2% licząc rok do roku[11]. Teraz jest inaczej, ponieważ na liście mamy zarówno „hity”inflacyjne jak i deflacyjne. Uwagę zwraca zwłaszcza coraz liczniejsza grupatych drugich. Jeśli wierzyć danym GUS-u, to w kwietniu cukier był aż o 21,3%tańszy niż przed rokiem, co stanowi korektę potężnego wzrostu cen tego towaru zpoprzedniego roku.

Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych. Zmarł w wieku 87 lat – podał Reuters, powołując się na dziennik «New York Times». Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry «chciwość jest dobra», Bill Gross-historia sukcesu w cenionym rynku Forex a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. Inflacja w Polsce jest najwyższa od czerwca 2001 r. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

W samym II kwartale ceny urosły o 13,9 proc. Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

We współczesnych gospodarkach inflacja jest zjawiskiem ogólnie występującym, uważa się, że niewielki jej poziom jest zdrowy dla gospodarki. Groźna dla gospodarki jest wysoka inflacja lub deflacja (spadek poziomu cen). Zjawiskiem odwrotnym do inflacji jest deflacja.