Jaka była średnioroczna inflacja za ostatnie 5 10 15 20 i więcej lat? jak wpływa na nasze oszczędności i inwestycje
W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Względem marca indeks cen towarów i usług konsumpcyjnychpodniósł się aż o 1,1% po zwyżce o 0,2% w marcu, która była poprzedzonaprzyrostami o 0,3% w lutym oraz 0,4% w styczniu. Silny, kwietniowy wzrostindeksu cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) w znacznej mierze był pochodną powrotu5-procentowej stawki VAT na żywność.
Polska – Inflacja1992-2024 Dane 2025-2026 Prognozy TE
Mówi więcej o charakterze zmian cen. Ankietowane przez Narodowy Bank Polski ośrodki analityczne spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce wyniesie w 2022 r. I referencyjnej stopy procentowej NBP na poziomie 3,0 proc. «Niskie stopy procentowe miały stymulować konsumpcję a okresowe interwencje na rynku walutowym w założeniu prowadzić do wzrostu eksportu» Pionierstwo hybrydowej struktury organizacyjnej – wskazano. Jednak według nich w fazę ożywienia gospodarczego Polska weszła z inflacją wyższą niż większość krajów UE, co było głównie konsekwencją proinflacyjnej polityki NBP, która miała zagwarantować rządowi wyższe wpływy budżetowe. Prognozujący z wyprzedzeniem kierunek zmian cen indeks wzrósł w październiku o blisko 1 pkt wobec wartości sprzed miesiąca.
Dane użyte do wykresów
Obliczenia i analizy na tej stronie aktualizuję raz do roku jak tylko pojawią się dane za rok poprzedni. Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace – wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce – oceniają eksperci. Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych, czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King.
Inflacja w Polsce od 1982 roku. Jak zmieniały się ceny na przestrzeni lat? [INTERAKTYWNE DANE]
- Wzrost cen w Polsce jest najwyższy od blisko 25 lat.
- W kwietniu wciąż tańszy (o 1,6% rdr) był transport, ale za sprawąwyższych cen paliw już w maju zobaczymy dodatnią roczną dynamikę cen w tejkategorii.
- Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej.
- Usługi transportowe,tłuszcze roślinne, sprzęt telekomunikacyjny, LPG czy drób.
Jest mierzona przez GUS i prezentowana w formie wskaźników cen. Inflacja najczęściej jest rozumiana jako średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe[1]. Bank centralny pokazuje też wskaźniki inflacji w innych wariantach. To inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa), która wyniosła w kwietniu 2,3 proc. (wzrosła z 1,8 proc. w marcu) oraz inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych (wzrosła z 3,4 do 3,5 proc.). Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności, energii i paliw.
Niektóre rodzaje kredytów zyskają na popularności. Oto przewidywania banków
Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w czerwcu przyśpieszył do 15,5 proc. W maju — potwierdził w piątek GUS w finalnym odczycie. To wartość nieco niższa od oczekiwań ekonomistów i podanego 1 lipca wstępnego odczytu (zakładano 15,5 proc.).
W tamtym czasie jeszcze wyższa była zwykła inflacja, która przekraczała nawet 18 proc. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategią Polityki Pieniężnej po 2003 roku, celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. Z dopuszczalnym przedziałem wahań +/− 1 punkt procentowy[3]. Jest to w ocenie RPP optymalny poziom inflacji dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski.
Inflacja w Polsce mocno się zmieni. Skrajne prognozy ekonomistów
Podobnie jest w przypadku opału – czyli innego inflacyjnego hitu ’22 – który terazmocno potaniał. Wyraźnie tańsze niż rok temu były jeszcze m.in. Usługi transportowe,tłuszcze roślinne, sprzęt telekomunikacyjny, LPG czy drób. Natomiast patrząc przez pryzmat poprzednich 12 miesięcy GUSodnotował wzrost cen we wszystkich z wyjątkiem jednejgłównych kategorii. W kwietniu wciąż tańszy (o 1,6% rdr) był transport, ale za sprawąwyższych cen paliw już w maju zobaczymy dodatnią roczną dynamikę cen w tejkategorii.
Eksperci ekonomiczni starają się przewidzieć tendencje cenowe, uwzględniając czynniki takie jak wzrost gospodarczy, polityka monetarna, globalne zawirowania oraz popyt i podaż na rynku. Wzrost wskaźników cen może wpłynąć na Filir Fisher siłę nabywczą konsumentów, stabilność finansową oraz ogólną atmosferę inwestycyjną. Dlatego dokładne i aktualne prognozy inflacyjne odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu skutecznych decyzji politycznych i ekonomicznych.
W czerwcu w ujęciu rok do roku największy wpływ na wzrost inflacji miały ceny transportu, użytkowania mieszkania i żywności. Na podobną przyczynę przyspieszenia inflacji w kwietniu wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Licząc miesiąc do miesiąca, wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł 1,5 proc. (w tym towarów o 1,7 proc. i usług o 1 proc.). W maju ceny rosły o 1,7 proc., w kwietniu o 2 proc., a w marcu o 3,3 proc. W porównaniu do poprzednich miesięcy.
Z udostępnionych danych można wyczytać, jak zmieniał się ten wskaźnik każdego roku przez dziesięciolecia. W ostatnich dwóch dekadach mogliśmy poszczycić się stabilną sytuacją gospodarczą i opanowaną inflacją. Niestety w ostatnich latach sytuacja uległa pogorszeniu. Wpływ na zmieniającą się inflację w Polsce miały zarówno procesy zachodzące lokalnie, jak też globalnie – m.in.
Wysoka i uporczywa inflacja oznacza, że RPP najprawdopodobniej będzie jeszcze podnosić stopy procentowe. W lipcu zaskoczyła skalą podwyżek («tylko» o 0,5 pkt proc., do 6,5 proc.). Rynek teraz skłania się ku dojściu stopy referencyjnej do 7,5 proc. W tym cyklu podwyżek, choć są też prognozy zakładające, że konieczne będzie ich zwiększenie być może nawet do 8,5 proc. (m.in. ze względu na słabego złotego).
Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.
Także według Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, szczyt wzrostów dopiero jest przed nami. „Zapowiadane przez nas przekroczenie bariery 8 proc. Za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu. Na wyższe ceny produktów nałoży się dodatkowo okres świąteczny. Historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją” – uważa Mariusz Zielonka.
W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro – od stycznia 2020 roku, a funta – od grudnia 2022 roku. Dane za listopad to najwyższy odczyt inflacji od 21 lat. W grudniu 2000 roku wskaźnik ten wynosił 8,5 proc.
Polska znajduje się w zdecydowanie innej sytuacji niż rynki bazowe. Inflacja bazowa rośnie zdecydowanie zbyty szybko, a dodatkowo notujemy wysoki wzrost płac, również w ujęciu międzynarodowym. Nakłada się na to ogólnie bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Nie daje to miejsca na szybkie obniżki stóp NBP, choć swój cykl luzowania najprawdopodobniej od czerwca rozpocznie EBC. Najprawdopodobniej oznacza to również, że łączna skala luzowania NBP będzie mniejsza niż w innych państwach naszego regionu». Kwietniowa edycja „inflacyjnych hitów” prezentuje sięzupełnie inaczej niż podobne zestawienia z poprzednich 2-3 lat.Przyzwyczailiśmy się wtedy, że rosły ceny praktycznie wszystkich dóbr monitorowanychprzez GUS.
Malejące tempo wzrostu tego wskaźnika może sugerować, że presja inflacyjna nieco zelżała. Ekonomiści ING Banku Śląskiego ocenili, że «dołek inflacji za nami». Jak zauważyli, «przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1 proc. m/m». «Inflacja bazowa CommSec Broker Recenzja (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się w okolice 4 proc. i w naszej ocenie zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach» – prognozują przedstawiciele tego banku. Według wstępnych danych w kwietniu 2024 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,4 proc.
Rdr, co w ujęciu mdm oznacza to bardzo duży wzrost o 0,5 proc. Popyt konsumpcyjny powinien rosnąć w kolejnych miesiącach, głównie z uwagi na wysoki wzrost dochodów gospodarstw domowych (w ujęciu realnym wyższy jak przed pandemią). To najprawdopodobniej oznacza utrzymanie wysokiego tempa wzrostu inflacji bazowej mdm. Będą przy tym wygasać efekty bazy z 2023 roku, co naszym zdaniem oznacza stabilizację albo nawet wzrost inflacji bazowej do około 4,5 proc.
Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim. Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji – włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank.
To spadek cen, a co za tym idzie wzrost siły nabywczej waluty. Ujemna inflacja w a Polsce była odnotowana w 2014 – 2016. To jest artykuł z serii (Dane historyczne) w którym aktualizuję czyste dane o stopach inflacji w poszczególnych latach. Inflację średnioroczną liczoną do ostatnich odczytów rocznych analizuję w innym artykule. W tym pokazuję jak wyglądała inflacja za okresy 5-io i 10-letnie w poszczególnych latach w przeszłości.
Oznacza to możliwość przesunięcia szczytu inflacji na I kwartał 2023 r. (nawet jeśli tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona poza październik) i nie pozwoli na szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp. Dodali, że prawdopodobne wydłużenie tarczy na 2023 r. Oznacza wysoki poziom inflacji także w 2024 r., co nie pozostawia przestrzeni do rozpoczęcia cięć stóp w 2023 r. Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, ocenił, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być w 2023 r. Prognoza inflacji to proces niezwykle istotny dla oceny zdrowia gospodarki kraju.